آخرین اخبار انتخابات هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی

انتخابات هیئت رئیسه مجلس چه زمانی برگزار می شود؟

به گزارش ‍پایگاه خبری جهاد گران نیوز، به نقل از خبر گزاری تسنیم طبق قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، ریاست و ترکیب هیئت‌‌رئیسه پارلمان در طول دوره چهارساله، هر سال تغییر می‌کند و فراکسیون‌های سیاسی مجلس نیز کاندیداهای خود را برای ترکیب هیئت‌رئیسه معرفی می‌کنند و یا بعضاً برنامه‌های مشخصی برای آن دارند.

انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس چه‌زمانی برگزار می‌شود؟

طبق بند دیگری از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس می‌بایست در روز هفتم خرداد هر سال و به‌مناسبت سالگرد تشکیل مجلس برگزار شود، اما امسال استثنائاً و به‌دلیل تقارن هفتم خرداد با شب‌های قدر و تعطیلی جلسات علنی خانه ملت، این انتخابات در روز پنجم خرداد برگزار می‌شود و ترکیب جدید اعضای هیئت‌رئیسه، اعم از رئیس،؛ نواب اول و دوم و دبیران با رأی اکثریت نمایندگان مجلس انتخاب می‌شوند.

اساس این گزارش، فراکسیون‌های سیاسی تأثیرگذار مجلس شورای اسلامی در دوره دهم شامل امید (اصلاح‌طلبان)، نمایندگان ولایی (اصولگرایان) و مستقلان ولایی است که تاکنون این فراکسیون‌ها، آن‌طور که بعضی اعضای مؤثر آنها گفته‌اند، جلساتی برای تعیین گزینه‌ها و مصادیق داشته‌‌‌اند اما جمع‌بندی‌های نهایی صورت نگرفته است، اما در این بین تاکنون فراکسیون نمایندگان ولایی به ترکیب احتمالی برای گزینه‌های احتمالی برای ریاست و نواب رئیس و دیگر اعضای هیئت‌رئیسه رسیده است.

گزینه‌ فراکسیون ولایی برای ریاست مجلس

فراکسیون نمایندگان ولایی است که این فراکسیون تاکنون در جلساتی که برگزار کرده، حمیدرضا حاجی‌بابایی را به‌عنوان رئیس و محمدحسین فرهنگی و عبدالرضا مصری را نیز به‌ترتیب به‌عنوان گزینه‌‌های این فراکسیون برای نواب اول و دوم برگزیده است، البته در این فراکسیون، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی، احمد امیرآبادی‌فراهانی، اکبر رنجبرزاده و اسدالله عباسی نیز به‌عنوان گزینه‌های این فراکسیون برای دبیران هیئت‌رئیسه مجلس در سال آخر مجلس دهم انتخاب شده‌اند.

طبق گفته برخی اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی گزینه‌های این فراکسیون که در لیست مذکور آمده، هنوز نهایی نیست و در جلسه روز سه‌شنبه (31 اردیبهشت) با حضور تمامی اعضا نهایی می‌شود و قطعی شدن این لیست منوط به رأی اکثریت اعضای فراکسیون است.

گزینه‌‌های فراکسیون‌های “امید” و “مستقلان ولایی” برای انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس

 

شنیده‌ها حاکی از این است که ترکیب احتمالی فراکسیون مستقلان ولایی برای گزینه‌های ریاست و نواب رئیس و دیگر اعضای هیئت‌رئیسه به‌شرح ذیل است:

علی لاریجانی به‌عنوان رئیس و غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی از سوی اعضای فراکسیون به‌عنوان نواب رئیس انتخاب شده‌اند.

اعضای فراکسیون همچنین غلامرضا کاتب و محمد‌مهدی فرشادان را به‌عنوان گزینه احتمالی دبیر و بهروز نعمتی و محمد آشوری را به‌عنوان گزینه احتمالی کارپرداز هیئت‌‌رئیسه مجلس در سال آخر مجلس دهم انتخاب کرده‌اند.

اعضای فراکسیون امید نیز محمدرضا عارف را به‌عنوان رئیس و مسعود پزشکیان و علی مطهری را به‌ترتیب به‌عنوان نواب اول و دوم انتخاب کرده‌اند.

همچنین آقایان حسن لطفی، علی اصغر یوسف‌نژاد، محمدعلی وکیلی و علیرضا رحیمی به‌عنوان دبیران هیئت‌رئیسه از سوی اعضای فراکسیون انتخاب شده‌اند؛ البته گزینه‌هایی که مطرح شده‌اند، هنوز نهایی نیستند و در جلسات آتی فراکسیون با حضور تمامی اعضا نهایی می‌شود و قطعی شدن این لیست منوط به رأی اکثریت اعضای مجمع عمومی است.