پوتین: اوکراین تمایلی ندارد که بحران از راهکار مسالمت‌آمیز حل شود

رئیس‌جمهور روسیه در حاشیه نشست گروه 20 با انتقاد از سیاست‌های کی‌یف در بحران ایجاد شده با مسکو گفت که اوکراین تمایل ندارد این مسایل به صورت مسالمت‌آمیز حل شوند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری جهادگران نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در طی دیدار روز گذشته خود در حاشیه اجلاس گروه 20 در آرژانتین، با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه از او در خواست نمود تا ملوانان اوکراینی را آزاد کند. در گذشته نیز مرکل گفته بود که مسئله اوکراین راه‌حل نظامی ندارد.

بنابر گزارش خبرگزاری آلمان، رئیس جمهور روسیه تاکید کرد که این موضوع باید در دادگاه بررسی شود. پوتین همینطور در کنفرانسی خبری گفت که اوکراین تمایلی به پیگیری راهکاری مسالمت‌آمیز برای حل بحرانی که ایجاد شده، ندارد و دولت کی‌یف را حزب جنگ خطاب کرد.

رئیس‌جمهور روسیه ” پوتین” تاکید کرد : «تا زمانی که این (دولت) در مسند قدرت است، تراژدی‌هایی از این دست و جنگ ادامه خواهند داشت.»

اجلاس سران 20 اقتصاد برتر دنیا از روز جمعه در بوینس‌آیرس آرژانتین آغاز به کار کرده است. این اجلاس امسال در دو روز برگزار شد.

تنش‌ها میان دو کشور پس از آن آغاز شد که چند کشتی نیروی دریایی اوکراین که از دریای «آزُف» که دریای مشترک میان روسیه و اوکراین است سفری را به سمت بندر کرچ در کریمه آغاز کردند اما پیش از عبور از تنگه کرچ که جزء آبهای منطقه‌ای روسیه به شمار می‌رود، به گارد ساحلی روسیه اعلام نکردند که قصد عبور از این منطقه را دارند.

همین مسئله باعث شد تا به محض عبور این ناوها از مرز دریایی روسیه، و پس از آنکه این کشتی‌ها هشدارهای نیروهای امنیتی روسیه را نادیده گرفتند، تبادل آتش میان دو طرف آغاز شود و نیروهای امنیتی روسیه نیز در نهایت سه کشتی اوکراین را توقیف کرده و آنها را به همراه خدمه‌شان تا بندر کرچ همراهی کردند.

«پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین از این اتفاق به عنوان بهانه‌ای برای وضع حکومت نظامی در بخش‌هایی از این کشور استفاده کرده است. این تصمیم رئیس‌جمهور اوکراین به تصویب پارلمان نیز رسیده است.

انتهای‌پیام/