در جلسه هیئت دولت به ریاست روحانی ارائه شد؛ گزارش وزرای بهداشت از تهیه پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم محرم

 

وزرای بهداشت و علوم از تهیه پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم سوگواری در محرم و برپایی آزمون‌های سنجش خبر دادند.

 

 

به گزارش پایگاه خبری جهادگران نیوز و به نقل از حوزه دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، در جلسه روز چهارشنبه هیئت وزیران به حجت الاسلام و السلمین حسن روحانی ریاست رئیس جمهور، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از همکاری نهاد‌ها و مراکز حوزوی و فرهنگی در تهیه پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) گزارش داد و وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری نیز از آمادگی وزارت متبوع خود برای برگزاری آزمون‌های سنجش با رعایت همه موازین و دستورالعمل‌های بهداشتی خبر داد.

در ادامه جلسه اعضای دولت به بحث و بررسی پیرامون تعدادی از پیشنهاد‌های دستگاه‌های اجرایی پرداخته و آن‌ها را از تصویب گذراندند.

اختصاص اعتبار برای تکمیل بازسازی و آبگیری سردهنه‌های کشاورزی سیل زده در استان‌های مازندران، گیلان و گلستان
با تصویب هیات وزیران، مبلغ ۱۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار به منظور تکمیل بازسازی و آبگیری سردهنه‌های کشاورزی خسارت دیده از سیل سال‌های گذشته و جلوگیری از عدم زیر کشت رفتن برنج در سطح وسیعی از اراضی مستعد استان‌های مازندران، گیلان و گلستان، به شرکت‌های سهامی آب منطقه‌ای استان‌های مذکور اختصاص یافت.

همچنین وزارت نیرو (شرکت‌های سهامی آب منطقه‌ای استان‌های مازندران، گیلان و گلستان) موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام عملیات مذکور، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

تهاتر مطالبات و بدهی‌های تعدادی از شرکت‌های خصوصی با دولت
با تصویب دولت، مطالبات شرکت مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران (مپنا) بابت مطالبات شرکت‌های تابعه شامل شرکت تولید برق پره سر مپنا به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال و شرکت فارس گاز پاورپلنت به مبلغ (۵۹/۳۴۰/۹۸۱/۴۵۹) ریال از شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با اصل بدهی این شرکت‌ها به گمرک جمهوری اسلامی ایران تهاتر شد.

هیئت وزیران همچنین با تهاتر مطالبات شرکت فارس غاز باوربلانت و شرکت ساوت اصفهان پاورپلنت از شرکت دولتی شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی با بدهی همان شرکت‌ها به سازمان امور مالیاتی کشور به مبلغ (۴/۹۰۰/۸۷۸/۷۹۴/۹۴۰) ریال موافقت کرد.

همچنین شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی تا سقف تهاتر انجام شده، حسب مورد جایگزین اشخاص بدهکار مربوط می‌شود و مکلف است ضمن اصلاح حساب، حسب مورد نسبت به پرداخت مبالغ مورد نظر به حساب درآمد عمومی کشور نزد خزانه‌داری کل کشور در سررسید مقرر بر اساس ضوابط و مقررات مربوط با هماهنگی گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان امور مایلاتی کشور اقدام نماید.

تصمیم دولت درخصوص تأمین سنگ آهن مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد
هیات وزیران به منظور تأمین سنگ آهن مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد، مصوب کرد در صورتی که مجتمع صنعتی مذکور برای تکمیل زنجیره تولید فولاد نسبت به احداث واحد کنسانتره سنگ آهن (به میزان ۵/۲ میلیون تن) در جوار معادن سنگ آهن خواف سرمایه گذاری نماید، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مکلف است سنگ آهن مورد نیاز واحد مزبور را متناسب با ذخایر قطعی حاصل از آنومالی‌های جدید اکتشافی در سنگان خواف تأمین نماید. همچنین زمین مورد نیاز برای سرمایه گذاری توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با قیمت کارشناسی رسمی دادگستری قابل واگذاری است.

در صورت عدم احداث واحد کنسانتره فوق الذکر، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مکلف است نسبت به تأمین کلوخه سنگ آهن مورد نیاز مجتمع صنعتی ذوب آهن پاسارگاد (کارخانه کنسانتره به ظرفیت ۵/۲ میلیون تن در سال) متناسب با ذخایر قطعی حاصل از آنومالی‌های اکتشافی جدید در منطقه سنگان خواف اقدام نماید.

اصلاح آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات
دولت با توجه به لزوم مدیریت بازگشت ارز حاصل از صادرات و کنترل واردات با اولویت تأمین مواد اولیه کارخانجات و کالا‌های اساسی و ضروری و مقتضیات تجاری کشور، آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات در زمینه صدور کارت بازرگانی را اصلاح کرد.

آیین نامه اجرایی مربوط به ثبت پایان نامه‌های دارای طبقه بندی تصویب شد
در این جلسه هیات دولت، آیین نامه اجرایی تبصره ذیل بند (ت) ماده (۶۴) قانون برنامه ششم توسعه درخصوص اطلاعات و داده‌ها با موضوعات امنیتی، دفاعی و دارای طبقه بندی، موضوع قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی را به تصویب رساند.

به موجب آیین نامه مذکور، نیرو‌های مسلح موظفند یک نفر را به عنوان رابط سمات به دبیرخانه معرفی نموده و هر نوع اطلاعات صحیح فهرست و کتاب شناختی و چکیده پیشنهاد (پروپوزال) مربوط به آن دسته از طرح ها، پایان نامه‌ها و رساله‌های نیرو‌های مسلح را که براساس قانون مجازات جرائم نیرو‌های مسلح – مصوب ۱۳۸۲ -، دارای هیچ سطحی از طبقه بندی نبوده و یا مشمول محدودیت در دسترسی یا حیطه بندی نشده باشد را مطابق با مفاد آیین نامه اجرایی در سمات ثبت نمایند و در حیطه مأموریت‌ها و وظایف و اختیارات خود، منطبق با مفاد آیین نامه اجرایی با دبیرخانه همکاری نمایند.

همچنین ثبت هرنوع اطلاعات یاد شده که براساس قانون مجازات جرائم نیرو‌های مسلح، دارای طبقه بندی در هر سطحی بوده و یا مشمول محدودیت در دسترسی یا حیطه بندی باشد، در سمات مجاز نیست مگر در آن دسته از سامانه‌های امن متعلق به نیرو‌های مسلح که امنیت و عملکرد آن‌ها به تأیید سلسله مراتب حفاظت اطلاعات و فاوای نیرو‌های مسلح رسیده باشد.

دستگاه‌های اجرایی اطلاعات دارای طبقه بندی را پس از تصویب و پیش از انعقاد قرارداد، به شیوه‌ای که دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری تعیین می‌کند، به دبیرخانه تحویل و رسید آن را دریافت می­ کنند و دبیرخانه نیز موظف است اطلاعات دارای طبقه بندی موضوع این آیین نامه را تنها با درخواست کتبی بالاترین مقام دستگاه اجرایی متقاضی و با رعایت ماده مربوط در این آیین نامه، در اختیار وی قرار دهد.

اصلاح نرخ‌های کارمزد خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران
هیات وزیران با توجه به شرایط تحریم‌ها و لزوم حمایت حداکثری از صادرات خدمات فنی مهندسی کشور و نیز تأکید دولت مبنی بر ایجاد ساوزکار‌های مناسب مالی در بازار‌های هدف، با اصلاح نرخ‌های کارمزد (حق بیمه) خدمات صندوق ضمانت صادرات ایران موافقت کرد.

بر این اساس، ضمانت­نامه­های مورد نیاز صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی به صورت‌های زیر صادر گردد:

۱- ضمانت­نامه شرکت در مناقصه با تایید صلاحیت سازمان برنامه و بودجه کشور یا حسب مورد کارگروه موضوع ماده (۱۹) آئین‌نامه اجرایی حمایت از صدور خدمات فنی و مهندسی.

۲- ضمانت‌نامه حسن انجام تعهدات، پیش­پرداخت، استرداد کسور وجه‌الضمان و همچنین گواهی سقف ضمانت­نامه­ای و اعتباری مورد نیاز برای صادرکنندگان پس از تایید کارگروه موضوع ماده (۱۹) آئین‌نامه اجرایی حمایت از صدور خدمات فنی و مهندسی.

برای صدور ضمانت نامه­‌های (شرکت در مناقصه، پیش­پرداخت، حسن انجام کار، کسور وجه الضمان)، در مقابل حداکثر ۲ درصد وجه نقد یا سایر وثایق مورد قبول صندوق و ۹۸ درصد سفته نسبت به ارزش ضمانت نامه و نرخ کارمزد صدور ضمانت نامه به میزان نیم درصد ارزش ضمانت نامه‌های مورد نیاز می‌باشد.

در مورد خسارت و تأمین ذخایر فنی که درآمد‌های صندوق کفاف پرداخت آن‌ها را ندهد، مطابق قانون چگونگی اداره صندوق ضمانت صادرات ایران اقدام خواهد شد.

نرخ کارمزد برای سایر پیمانکاران نیازمند به اخذ انواع ضمانت نامه‌های شرکت در مناقصه، حسن انجام تعهدات، پیش­پرداخت، استرداد کسور وجه الضمان، و گمرکی که مشمول بند‌های فوق نمی‌گردند، در پروژه‌های برون مرزی و پروژه‌های صادرات محور داخل کشور (و مبنا قراردادن گروه ریسک ۲ برای ایران) تعیین می‌گردد.

تأمین خوراک شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان
با تصویب دولت، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران مجاز شد نسبت به تأمین سنگ آهن دانه بندی از معادن سنگان و چاه گز برای شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان اقدام نماید.

انتهای پیام/