رسیدن به الگوی حرکت شهر بر مدار خواست همه شهروندان، هدفی است که به حرکت جهادی نیاز دارد

سعید محمدحسینی

جهادگران نیوزسعید محمدحسینی در گفتگو با جهادگران نیوز در رابطه با بودجه شهر تهران در شهرداری اظهار داشت: پایتخت ایران کلانشهری هست که شهروندان آن دوست دارند تهران شایسته ساکنین آن شود و رسیدن به الگوی حرکت شهر بر مدار خواست همه شهروندان، هدفی است که مسیری پر پیچ و خم و دشوار دارد و حرکت جهادی نیاز دارد.

ایشان بیان داشت: بودجه سالانه، مهم ترین سندی است که نشان می دهد که برنامه های ۵ ساله که برای شهر تهیه شده، چگونه به پیش می روند. بودجه مشخص می کند چه میزان اعتبار از کجا بدست می آید و در کجا و با چه هدفی هزینه می شود. بودجه سالانه نشان می دهد چقدر رفتار مدیریت شهری (شورای شهر و شهرداری) با شعارها و برنامه های مصوب خودش هم خوانی دارد یا نه؟ یا در چه مواردی در تعارض هست.
سعید محمدحسینی افزود: خواسته شهروندان تهرانی و شورایاران نماینده مردم در محله ها این است که تهیه بودجه از حالت بودجه ای برای شهرداری و مدیران شهری، به بودجه ای برای مردم دگرگون شود و درآمد شهرداری از منابع ناپایداری همچون تراکم فروشی و تغییر کاربری به درآمد از منابع پایدار، تبدیل گردد و در این مسیر گام برداریم تا در آینده هدف مورد نظر، تحقق پیدا کند.

کارشناس مدیریت شهری در رابطه با مراحل بودجه نویسی تاکید کرد که بودجه نویسی مراحلی دارند که شامل:
۱ – تهیه و تنظیم و پیشنهاد لایحه بودجه که از اختیارات شهرداری تهران است و با ارسال بخشنامه بودجه با امضای شهردار تهران به تمام مناطق ، سازمان ها و شرکت های شهرداری تهران ، شروع می شود.
۲ – تصویب بودجه که از وظایف و اختیارات شورای اسلامی شهر تهران می باشد.
۳ – اجرای بودجه که پس از تصویب بودجه و امضای رئیس شورای شهر ، لایحه بودجه به فرمانداری تهران ارسال و پس از تایید آن ، قانون بودجه با امضای رئیس شورای شهر به شهردار تهران جهت امضاء و اجرا ابلاغ و ارسال می گردد.
۴ – کنترل و نظارت بر بودجه توسط شورای اسلامی شهر و شهرداری تهران صورت می گیرد .
لازم به توضیح است در کمیته بودجه و نظارت شورای اسلامی شهر تهران جهت شفاف سازی ، امکان نظارت و بررسی موارد آن در جلسات دوره ای در طول سال وجود دارد تا در صورت انحراف به مسیر درست آن ریل گذاری و هدایت شود.

 

انتهای پیام/