مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس | افزایش ۵۰ درصدی تسهیلات سربازان متأهل

 

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، مصوبات نشست اخیر کمیسیون را تشریح کرد و گفت: اعضای کمیسیون با افزایش ۵۰ درصدی تسهیلات سربازان متأهل در سال آینده موافقت کردند.

مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس

جهادگران نیوز – رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ کشور در نشست خبری امروز خود که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: برخی از موارد قطعی که در کمیسیون تلفیق بودجه مورد بررسی و تصویب قرار گرفت بودجه نهادهای حمایتی و حمایت از زنان سرپرست خانوار بود که مبلغ ۱۳ هزار میلیارد تومان به بخش کمیته امداد و بهزیستی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اختصاص خواهد یافت.

وی افزود: همچنین براساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، تسهیلاتی برای سربازان متأهل اختصاص یافت که این تسهیلات ۵۰ درصد بیشتر از سال گذشته پرداخت خواهد شد. بر این اساس تسهیلات و وام برای سربازان متأهل به مبلغ ۵۰ و ۱۰۰ میلیون تومان با بهره بسیار پایین (در صورت تصویب نهایی در صحن مجلس) اختصاص خواهد یافت.

وی ادامه داد: ما در بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ و مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه سعی کردیم اتکا به نفتمان کمتر باشد و در همین راستا وابستگی به نفت را کاهش دادیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مصوبات دیگر کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰، اعتبارات مربوط به مقابله با ذرات و ریزگردها را نیز تشریح کرد و گفت: برای مقابله با ریزگردها نیز در لایحه بودجه مبلغ ۳۵۱ میلیارد تومان اختصاص یافته است که در صورت تصویب نهایی در صحن علنی مجلس این مبلغ برای مقابله با ریزگردها در سال آینده اختصاص می‌یابد.

وی اظهارداشت: ما در بودجه سال ۱۴۰۰ وابستگی بودجه به نفت را کاهش دادیم و از تقریباً ۳۹۴ هزار میلیارد تومان به کمتر از ۲۶۰ هزار میلیارد تومان رساندیم.

وی افزود: ما در لایحه بودجه ۱۴۰۰ شفاف‌سازی کردیم و در مواردی که دولت اجازه می‌خواست، همراه با انضباط مالی اجازه دادیم همچنین بودجه دو سقفی و دو زمانه را بستیم که یک سقف آن در ۶ ماهه اول و سقف دیگر در ۶ ماهه دوم هزینه شود و آن اعتبارات تخصیص داده شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در ادامه گفت: در رابطه با ردیف‌های پیشنهادی دولت هنوز تصمیمی نگرفتیم و در حال بررسی هستیم حتی در روزهای تعطیل نیز این جلسات تشکیل می‌شود.

زارع همچنین با اشاره به دیگر جزئیات نشست کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ یادآور شد: جمع منابع عمومی دولت که ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بود تقریباً به ۱۱۵۸ هزار میلیارد تومان رسید که تقریباً ۱۷۸ هزار میلیارد تومان شفاف‌سازی شد. به عنوان مثال ۹۰ هزار میلیارد تومان در حوزه واگذاری سهام در کل بند (و) تبصره ۲ دولت کتاب بودجه آورده بود اما در ردیف‌ها نیاورده بود و مبلغ صفر قید کرده بود و تقریباً ۳۰ هزار میلیارد تومان هم بحث اوراق تسویه بود که آن هم با ۵ هزار میلیاردی که در مجلس افزایش پیدا کرد در لایحه بود اما در ردیف‌ها مبلغ آن یک ریال بود و مبلغ ۵۳ هزار میلیارد تومان هم نامه رئیس جمهور برای استفاده از اوراق بود که تقریباً از ۸۴۱ هزار میلیارد تومان مابه ‌التفاوت آن تا ۱۱۵۸ هزار میلیارد تومان آن شفاف‌سازی بود و ما ۱۳۹ هزار میلیارد تومان منابع جدید چه در حوزه مالیات و چه در حوزه اوراق و اسناد اختصاص دادیم.

وی بر همین اساس اضافه کرد: ما مبلغ ۲۷ هزار میلیارد تومان برای جهاد کشاورزی اختصاص دادیم که آن هم در راستای اهداف دولت بوده است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰ در رابطه با تبصره ۴ نیز خاطرنشان کرد: در این رابطه که مقام معظم رهبری نیز استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را ممنوع فرموده بودند تصمیماتی از منابع عمومی بودجه اخذ شد که بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی را مکلف به اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار کردیم که ۱۷۵۷ میلیارد تومان اعتبارات را به این بخش اختصاص دهد.

زارع همچنین تصریح کرد: به وزارت جهاد کشاورزی برای طرح‌های آبخیزداری که منابع طبیعی کشور مجری آن است نیز اعتبار ۱۷۵۷ میلیارد تومان اختصاص یافت.

وی در بخش دیگری از نشست خبری خود یادآور شد: همچنین برای مقابله با اثرات مخرب ریزگردها و تاثیر آنها بر شبکه‌های برق ۳۵۱ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت و همچنین برای تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ۲۶۳ میلیارد تومان اختصاص یافت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰  بر همین اساس اضافه کرد: برای ۱۳ دانشگاه جامع و برتر کشور ۵۲۷ میلیارد تومان به نسبت مساوی اختصاص دادیم تا بین آنها تقسیم شود.

وی همچنین دیگر مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق را تشریح کرد و گفت: به موجب مصوبه دیگر تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۰ برای طرح‌های نوآورانه و شرکت‌های دانش‌بنیان و معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور ۲ هزار و ۴۷ میلیارد تومان اختصاص دادیم.

زارع همچنین به تخصیص اعتبار طرح‌های آب و فاضلاب روستایی و راه‌های روستایی اشاره کرد و یادآور شد: برای این بخش نیز اعتبار ۲ هزار و ۵۴۶ میلیارد تومان اختصاص یافت که فکر می‌کنم بتواند در سال آینده بتواند به راه‌های روستایی اثرگذار باشد.

وی با اشاره به مشکلات شهر اهواز گفت: براساس مشکلات این منطقه برای طرح‌های آب و فاضلاب شهر اهواز، کارون، حمیدیه و باوی ۸۷۸ میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافت.

وی در همین راستا افزود: همچنین برای افزایش سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز ۱۰۰۰ میلیارد تومان اختصاص یافت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۰  در بخش پایانی نشست خبری خود بیان کرد: برخی مواردی که به طور قطعی در کمیسیون مورد رسیدگی اعضا قرار گرفت و با درصد کمی جابجا شد تخصیص اعتبار به برخی نهادهای حمایتی بود که برای حمایت از زنان سرپرست خانوار تقریباً ۱۳ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی برای موارد مختلف و اشتغالزایی از جمله توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اختصاص یافت.

وی گفت: تقریباً حقوق سربازان در کمیسیون تلفیق نهایی شد که بر این اساس در صورت تصویب نهایی این مصوبه در صحن مجلس، سربازان با افزایش ۴ برابری حقوق خود در سال آینده روبرو خواهند بود. همچنین علاوه بر آن ۴۰۰ هزار تومان مازاد رفت و آمد خود، تسهیلاتی اختصاص دادیم برای اینکه سربازانی که متأهل هستند مشمول تسهیلاتی با افزایش ۵۰ درصدی بشوند که بر این اساس تسهیلات اشتغالزایی پایان خدمت آنها ۵۰ و ۱۰۰ میلیون تومانی با بهره بسیار پایین خواهند داشت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در خاتمه سخنانش تصریح کرد: نهایت تلاش ما و همکارانم در کمیسیون تلفیق بر این است که ردیف‌های پیشنهادی دولت در حوزه‌های مختلف طی این روزها بررسی شود و ما همواره سعی کردیم تا در بودجه سال ۱۴۰۰ وابستگی ما به نفت به حداقل برسد.

منبع:فارس

 

انتهای پیام/