رئیس‌جمهور: عزاداری امام حسین(ع) باید با رعایت اصول بهداشتی و با شکوه برگزار شود

 

رئیس‌جمهور گفت: مراسم عزاداری امام حسین(ع) در سراسر کشور باید با رعایت اصول بهداشتی و با شکوه برگزار شود؛ دوگانگی «جان و نان» و «عزاداری و سلامت» غلط است، هر دو باید با رعایت پروتکل های بهداشتی، در کنار هم باشند.

به گزارش پایگاه خبری جهادگران نیوز و به نقل از خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز (شنبه ۴ مرداد) در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت: وقتی می‌گوییم عروسی و عزا با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد اما اجتماع و جمعیت زیاد نباشد معلوم است که مردم در سختی و فشار قرار می‌گیرند.

وی افزود: ملت بزرگ ایران در طول دو سال و چند ماه گذشته و پنج ماه اخیر در مقابله با کرونا نشان دادند که دارای توان و قدرت کافی برای مقابله با این ویروس و ایستادگی در برابر فشارها را دارند و قطعا این ملت هیچ‌گاه به زانو در نخواهد آمد.

رئیس جمهور تصریح کرد: یأس باید از بین برود چرا که یأس از جنود شیطان است و اگر یأس باشد موفقیتی در کار نخواهد بود؛ ما می دانیم که دیر یا زود بر مشکلات و فشارها غلبه خواهیم کرد چرا که موفقیت نهایی با ملت ایران بوده و با حق است.

روحانی اظهار داشت:‌ برنامه‌ریزی درست و حسابگری درست برای عبور از سختی‌ها و مشکلات از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی تأکید کرد: کادرهای درمان، تولید، توزیع، جابجایی، حمل و نقل کالا و فرهنگی دست در دست هم دارند و قطعاً اگر یکی از این کادرها نبود نمی‌توانستیم در دوران کرونا پیش برویم.

رئیس‌جمهور افزود: اگر نیاز بود که دارو و تجهیزات را از خارج وارد کنیم یا به ما نمی‌دادند یا با تأخیر می‌دادند؛ برای مثال اگر ما ماسک اِن ۹۵، گان و ونتیلاتور را خودمان تولید نمی‌کردیم بایستی برای واردات از خارج یک‌ماه منتظر می‌ماندیم که قطعا مشکلاتی برای کادر درمانمان ایجاد می‌شد.

وی گفت: مشکل حاد بحرانی و آنچنانی را در شرایط فعلی نداریم البته دولت هم در حد توان خود سعی کرده مشکلات حل شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به مصوبات حمایتی ستاد کرونا از مستأجران گفت: در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب کردیم که اضافه اجاره‌بها نباید بیش از حد خاصی باشد که همین کار باعث آرامش مستأجران شد. البته هفته گذشته هم مصوب کردیم که وام ارزان‌قیمتی را دراختیار مستأجرین قرار دهیم زیرا تهیه وام ودیعه در شرایط فعلی بازار سخت است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مراسم عزاداری امام حسین(ع) در سراسر کشور باید با رعایت اصول بهداشتی و با شکوه برگزار شود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: دوگانگی “جان و نان” و “عزاداری و سلامت” غلط است، هر دو باید با رعایت پروتکل های بهداشتی، در کنار هم باشند؛ سوگواری حتما و جلوگیری از شیوع هم قطعا.

روحانی گفت: امسال ماسک گذاری و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از سوی عزاداران و عدم تجمع و تراکم در یک مکان نیز جزو شکوه مراسم عزاداری امام حسین(ع) است.

رئیس جمهور تاکید کرد که این مراسم عزاداری با برنامه ریزی های دقیقی که انجام شده، باید به گونه ای برگزار شود که نه تنها بهانه ای در اختیار معاندین قرار نگیرد بلکه ایران را به الگویی برای سایر کشورها و شیعیانی تبدیل کند که مراسم عزاداری امام حسین(ع) را برگزار می کنند.