مجلس با یک فوریت طرح اصلاح آیین‌نامه برای بررسی لایحه بودجه موافقت کرد

 

نمایندگان مجلس با یک فوریت اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس برای نحوه بررسی لایحه بودجه در نوبت دوم موافقت کردند.

فوریت طرح اصلاح آیین‌نامه برای بررسی لایحه بودجه

جهادگران نیوز – نمایندگان در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح الحاق یک بند به قانون آیین نامه داخلی مجلس موافقت کردند.

از آنجایی که اصلاح آیین‌نامه نیاز به دو سوم آرای نمایندگان را دارد، دو فوریت اصلاح آیین‌نامه درباره بررسی لایحه بودجه با ۱۱۸ رأی موافق، ۵۶ رأی مخالف و ۹ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در جلسه تصویب نشد.

محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مشهد و کلات در مجلس به عنوان طراح طرح دو فوریتی گفت: امسال در موضوع لایحه بودجه مشکلی ایجاد شد که باید برای آن چاره‌اندیشی کنیم تا از فرصت به درستی استفاده کرده و مشکل را برای کشور کاهش دهیم.

رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امسال کلیات لایحه بودجه با وجود تصویب در کمیسیون تلفیق بودجه رأی لازم را در صحن علنی کسب نکرد و رد شد. دولت ابتدا از قبول ارجاع لایحه به مجلس خودداری کرد، اما در نهایت پذیرفت که لایحه را با اصلاحات به مجلس تقدیم کند.

وی بیان کرد: موضوعی که الان دنبال می‌کنیم این است که لایحه جدیدی که دولت وعده آن را داده است چگونه در مجلس بررسی شود. تفسیر هیئت رئیسه از آیین‌نامه کنونی مجلس این است که لایحه مذکور به عنوان مورد جدید تلقی شود و مانند لایحه اول بودجه ترتیبات ۴۵ روزه را طی کند تا به صحن علنی برسد.

سین‌زاده بحرینی گفت: اگر دولت لایحه را تقدیم کند ما به لحاظ زمانی نمی‌توانیم ترتیبات ۴۵ روزه را طی کنیم، بنابراین می‌خواهیم آیین‌نامه را به گونه‌ای بازنگری کنیم که در نوبت دوم بررسی لایحه بودجه ترتیبات ۴۵ روزه نیاز نباشد و این ترتیبات صرفاً برای لایحه‌ای در نظر گرفته شود که ۱۵ آذر تقدیم مجلس شده باشد.

وی گفت: برخی نمایندگان خواستار اصلاح موارد دیگری در آیین‌نامه از جمله عدم صراحت به تصویب گذاشتن کلیات و یا گزارش کمیسیون لایحه بودجه را مطرح می‌کنند که این حق برای آن‌ها وجود دارد تا در کمیسیون پیشنهادات خود را مطرح کنند.

رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس تأکید کرد: به دنبال آن هستیم تا بودجه سال آینده که سال حساسی است به مشکل برنخورد و سند بودجه برای کشور فراهم شود.

 

انتهای پیام/