صفر تا صد لایحه بودجه ۱۴۰۱ درباره افزایش سن بازنشستگی و حذف یارانه‌بگیران پردرآمد

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کشور به افزایش ۲ساله سن بازنشستگی و محاسبه مستمری بر حسب ۳سال آخر خدمت و همچنین به حذف یارانه‌بگیران پردرآمد همچنین هزینه صدور شناسنامه پرداخت شده است.

بودجه 1401
به گزارش جهادگران نیوز؛ لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور با سقف بودجه بیش از ۳۶۰۰ هزار میلیارد تومان است که از این رقم ۲۲۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی و ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی دولت است که بر اساس آن منابع عمومی بالغ بر ۱۳۷۰ هزار میلیارد تومان و درآمد اختصاصی وزارتخانه‌ها ۱۳۳ هزار میلیارد تومان لحاظ شده است.

در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کشور در ارتباط با بخش تأمین اجتماعی آمده است که در سال ۱۴۰۱ در تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه و همچنین نیروهای مسلح وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی به‌استثنای مشمولان قانون کار جمهوری اسلامی حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و حداقل حقوق سایر حقوق‌بگیران، حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه‌بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی و مستمری‌ها و سایر حمایت‌های متناسب با آنها به‌میزان ۱۰ درصد افزایش می‌یابد.

همچنین در این بخش تأکید شده است: در بند “و” تبصره ۱۷ ماده واحده آمده است که در راستای اجرای ماده (۲۹) قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) و بند (ت) ماده (۲) قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر ساماندهی و پایداری صندوق‌های بیمه‌ای و بازنشستگی و کاهش وابستگی آنها به بودجه عمومی، ساماندهی معافیت‌های بیمه‌ای، ساماندهی اقشار تحت پوشش بیمه‌ای مشمول کمک دولت، از ابتدای سال ۱۴۰۱ (کارگاه‌های مشمول قانون “معافیت از پرداخت سهم بیمه کارفرمایانی که حداکثر پنج نفر کارگر دارند مصوب ۱۳۶۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی آن” که پنج سال و کمتر از آن مشمول معافیت مذکور بوده‌اند کماکان مشمول معافیت ۲۰درصدی مندرج در قانون مذکور خواهند بود و برای سنوات بیش از پنج سال، سه درصد از معافیت بیمه‌ای فوق در سال ۱۴۰۱ کسر می‌شود).

همچنین معافیت‌های کامل بیمه‌ای در ارتباط با بیمه‌شدگان بدون کارفرما در سازمان تأمین اجتماعی از جمله مشمولان قانون بیمه‌های اجتماعی قالیبافان، بافندگان فرش و شاغلان صنایع دستی شناسه‌دار (کددار) مصوب ۱۳۸۸، بند (ض) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۸۶ کل کشور و بند (ب) ماده (۷) قانون هدفمند کردن یارانه‌ها منوط به ارزیابی آزمون وسع توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و قرار گرفتن در چهار دهک اول درآمدی است.

بر اساس این گزارش در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کشور به حوزه وزارت رفاه نیز اشاره شده است و در این بخش آمده است: بر اساس بند ب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف شده است با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و با استفاده از پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان حداکثر ظرف سه (۳) ماه پس از ابلاغ این قانون، ضمن دهک‌بندی درآمدی تمام خانوارهای یارانه‌بگیر از طریق شاخص‌های متقن و ثبتی قابل اتکا، نسبت به حذف یارانه نقدی و طرح معیشتی خانوارهای پردرآمد اقدام کند، تا منابع حاصل صرف پرداخت یارانه برای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر با اولویت خانوارهای تحت پوشش و پشت‌نوبتی نهادهای حمایتی شود.

در همین زمینه سرپرستان خانوارهای معترض به حذف یارانه، می‌توانند در سامانه الکترونیکی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت‌نام کنند تا پرونده آنها بر اساس اطلاعات و داده‌ها و میدانی توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) بررسی، در صورت وارد بودن اعتراض، یارانه‌ها آنها مجدداً برقرار شود که در این بخش تمام دستگاه‌های اجرایی از جمله بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف به همکاری و ارائه اطلاعات به وزارت رفاه هستند.

همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است امکان ثبت اطلاعات انجام‌شده و استعلام استحقاق‌سنجی افراد را برای مؤسسات خیریه مردم‌نهاد با رعایت محرمانگی اطلاعات نیز فراهم کند و اجرای حکم این بند درباره کمیته امداد امام خمینی(ره) منوط به اذن مقام معظم رهبری است. آیین‌نامه اجرایی این بند مشتمل بر تعیین نحوه اقلام مورد نیاز ثبت اطلاعات، نحوه واگذاری اطلاعات سامانه به دستگاه‌های اجرائی و نهادهای حمایت‌کننده برای مواردی مانند استعلام استحقاق‌سنجی، توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تهیه شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

بر اساس این گزارش در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کشور به موضوع افزایش ۲ساله سن بازنشستگی و محاسبه مستمری بر حسب ۳ سال آخر خدمت اشاره شده است که در این بخش در بند “د” تبصره ۲۰ لایحه که موضوع آن منابع انسانی دولت آمده است، به‌منظور پایدارسازی منابع صندوق‌های بازنشستگی، از ابتدای سال ۱۴۰۱، به اصلاحات پارامتریک و افزایش سن و سابقه و تغییر مبنای محاسبات مستمری بازنشستگی پرداخته شده است، که بر مبنای آن سنوات خدمت مورد قبول برای بازنشستگی تمام مستخدمین زن و مرد دارای حداقل مدرک کارشناسی معتبر در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشگری و سازمان تأمین اجتماعی ۲ سال افزایش خواهد یافت.

همچنین بر اساس این لایحه حداقل و حداکثر سن بازنشستگی تمامی مستخدمین مرد و زن به‌هرمیزان سابقه خدمت در صندوق تأمین اجتماعی، ۲ سال افزایش خواهد یافت. احکام قطعی هیئت‌های رسیدگی به تخلفات اداری برای بازنشستگی از این حکم مستثنی است. محاسبه حقوق بازنشستگی در تمام صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری، لشکری و سازمان تأمین اجتماعی بر اساس متوسط سه سال آخر زمان اشتغال خواهد بود.

بر همین اساس آیین‌نامه‌های اجرایی مورد نیاز این قانون در مواردی که مدت خاصی پیش‌بینی نشده است حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون تهیه می‌شود و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

در بخش صندوق بازنشستگی هم در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کشور به ادغام صندوق بازنشستگی هما با صندوق بازنشستگی کشوری اشاره شده است و در این زمینه آمده است: طبق لایحه بودجه ۱۴۰۱، مؤسسه صندوق بازنشستگی و وظیفه کارکنان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران “هما” با تمامی وظایف، اختیارات، تعهدات و دارایی‌ها از جمله اموال منقول و غیرمنقول، سهام، امتیازات، موجودی، اسناد و سایر حقوق ظرف مدت سه ماه از تاریخ تصویب این قانون به صندوق بازنشستگی کشوری منتقل می‌شود.

همچنین در اجرای مواد ۲ و ۴ قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی مصوب سال ۱۳۹۹ حداکثر حق بیمه پایه سالانه هر واحد مسکونی دارای انشعاب قانونی برق در سال ۱۴۰۱ مبلغ یک‌میلیون ریال تعیین می‌شود. سهم مالکان به‌میزان سالیانه دویست و چهل هزار ریال توسط وزارت نیرو از طریق درج در قبوض برق واحدهای مسکونی دریافت و به حساب صندوق مذکور نزد خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود. مالکان واحدهای مسکونی تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی و سایر افرادی که از پرداخت ناتوان هستند، معاف از پرداخت این حق بیمه هستند.

بر اساس آنچه در بخش تعرفه‌های لایحه بودجه پیشنهادی دولت در سال ۱۴۰۱ آمده است: هزینه ثبت ولادت در مهلت قانونی به‌همراه صدور شناسنامه نوزاد، ۳۰۰ هزار ریال پیش‌بینی شده است. هزینه ثبت ولادت به‌همراه صدور شناسنامه نوزاد تا ۳ ماه از مهلت قانونی، ۳۵۰ هزار ریال پیش‌بینی شده است.

بر اساس آنچه در لایحه ۱۴۰۱ آمده است: هزینه ثبت ولادت به‌همراه صدور شناسنامه بعد از ۳ ماه، ۵۵۰ هزار ریال خواهد شد. طبق آنچه در لایحه بودجه پیشنهادی آمده است: هزینه صدور شناسنامه مجدد نیز ۵۰۰ هزار ریال پیش‌بینی شده است. هزینه تنظیم سند هویتی به‌موجب اجرای احکام مراجع قضائی، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار ریال برآورد شده است.

هزینه تنظیم سند هویتی و صدور شناسنامه برای مشمولین بندهای ٤ و ٥ و ٦ ماده ٩٧٦و ٩٧٩ ق, م و همچنین فرزندان ناشی از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و بازگشت به تابعیت، یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار ریال پیش‌بینی شده است. صدور شناسنامه مجدد در اجرای مواد ٣٢ و ٣٣ قانون ثبت احوال، یک‌میلیون و ۲۵۰ هزار ریال اعلام شده است. صدور شناسنامه مجدد ناشی از فقدان (نوبت اول) به‌استثنای مشمولین تبصره ٢ ماده ١ قانون تخلفات، جرایم و مجازات‌های مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه مصوب ۱۳۷۰/۱۰/۵ مجمع تشخیص مصلحت نظام، یک‌میلیون ریال دیده شده است.

در این زمینه صدور شناسنامه مجدد ناشی از فقدان (نوبت دوم)، یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، صدور شناسنامه مجدد ناشی از فقدان (نوبت سوم و بعد آن)، سه میلیون و ۵۰۰ هزار ریال، تغییر نام و نام خانوادگی (نوبت اول) با تجویز سازمان، سه میلیون ریال، تغییر نام (نوبت اول) با حکم محاکم قضائی، ۴ میلیون ریال، تغییر نام و نام خانوادگی برای بار دوم و بازگشت به نام و نام خانوادگی اولیه، ۴ میلیون ریال و تغییر نام خانوادگی تبصره ذیل ماده ٤١ قانون ثبت، ۲۰۰ هزار ریال اعلام شده است.

رشد ۵۴درصدی بودجه وزارت میراث‌ فرهنگی در سال ۱۴۰۱
سهم سازمان محیط زیست در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مشخص شد

منبع: خبرگزاری تسنیم

 

انتهای پیام/