حاشیه مجلس| از مذاکرات ۴+۱ در پارلمان تا انتقادات پرحاشیه گلمرادی به روحانی

جلسه علنی امروز مجلس حواشی زیادی از جمله انتقاد تند گلمرادی به روحانی و درخواست پزشکیان برای پرهیز از توهین، گعده های 10 و 20 نفره مقابل هیات رئیسه، و مذاکرات 4 +1 به همراه داشت.

به گزارش پایگاه خبری جهادگران نیوز و به نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جلسه علنی امروز (دوشنبه 4 آذر) مجلس شورای اسلامی دارای حواشی زیادی بود.

* علی گلمرادی نماینده ماهشهر در نطق خود خطاب به روحانی انتقادات تندی مطرح کرد که پزشکیان رئیس جلسه بعد از پایان نطق اعلام کرد: نمایندگان حق نقد کردن دارند، اما حق توهین و تهمت نه.

گلمرادی بعد از اظهارات پزشکیان به سمت وی رفته و با عصبانیت اعلام کرد: من توهینی نکردم.

بعد از اظهارت وی، جمالی نوبندگانی، گلمرادی را در آغوش گرفته و سعی در کنترل کردن او داشت و تلاش زیادی کرد تا نماینده ماهشهر را در صندلی ردیف اول مجلس بنشاند، اما بعد از دقایقی که سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان با گلمرادی داشت، هر دو صحن مجلس را ترک کردند.

* بعد از اظهارات گلمرادی و متشنج شدن جو مجلس، گعده‌های متعددی که برخی از آنها 10 تا 20 نماینده را گرد هم جمع  کرده بود تشکیل شد؛ یکی از این گعده‌های 20 نفره در اطراف کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت، علیرضا سلیمی عضو کمیسیون آموزش و خادمی عضو کمیسیون انرژی بود.

* هنگام ادامه رسیدگی به کتاب دوم لایحه تجارت، نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بعد از تذکرات نمایندگان مبنی بر ابهامی در واژه اهلیت، گفت: معنی این واژه کاملاً مشخص است و اینجا مدرسه نیست که من درباره این موضوع توضیح دهم.

* هنگام بررسی تأثیر افزایش قیمت بنزین بر نرخ کالا وخدمات، حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر از عدم حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر تعاون و رئیس سازمان هدفمندی یارانه‌ها در جلسه امروز انتقاد کرد و گفت باید این افراد پاسخگوی عملکردشان باشند؛ چرا هیأت رئیسه این افراد را دعوت نکرده است؟

* اعتراض شدید کریمی قدوسی نماینده مشهد و بحث جدی و مفصلی که وی با خدادادی رئیس سابق کمیسیون اجتماعی داشت، منجر به آن شد که درازهی نماینده سراوان و ابوترابی نماینده نجف‌آباد وارد مباحث آنان شده و از طرفین بخواهند بر اعصابشان کنترل داشته باشد.

* بهرام پارسایی سخنگوی سابق فراکسیون امید مجلس هم از صبح امروز در حال جمع‌آوری امضا بود که مشخص نیست این موضوع مربوط به چه طرح و یا پیشنهاد و یا سؤال و یا استیضاحی است.

* نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در هنگام بررسی تأثیر افزایش قیمت بنزین و نرخ خدمات و کالاها از اینکه دولت هیچ سهمی به روستائیان و کشاورزان در قالب 14 میلیارد دلار تخصیص یافته برای واردات کالاهای اساسی نداده است انتقاد کرد و لاریجانی هم به وی گفت حق با شماست.

* مذاکرات 4+1 عارف رئیس فراکسیون امید با وکیلی عضو هیأت رئیسه،‌ مازنی رئیس سابق کمسیون فرهنگی، علیجانی و حیدری نمایندگان تهران برای مدت طولانی هم از دیگر حواشی امروز مجلس بود.

* اصرار تعدادی از نمایندگان به ورزش هر روزه در صحن علنی و هنگام نطق و تذکرات کتبی همکارانشان، از حواشی هر روزه پارلمان است،‌ این در حالی است که هر روزه بر تعداد آن افزوده می‌شود.

* در جریان بررسی آثار افزایش قیمت بنزین بر نرخ کالا و خدمات عزیز اکبریان رئیس کمیسیون صنایع مجلس به شیوه اجرای این طرح از سوی دولت انتقاد داشت و بنا داشت حرفی را بیان کند اما گفت با توجه به شلوغی مجلس و اینکه تعداد زیادی از نمایندگان اطراف وزرا جمع شده‌اند و نمی‌توانند اظهارات خود را بیان کنند و دولتمردان نیز به آن گوش دهند انتقاد دارم؛ اکبریان به این شیوه همکاران خود گلایه کرد و افزود به نظر می‌رسد که نمایندگان به دنبال طرح موضوعات منطقه‌ای و موضوعی خود با وزرا هستند، ولی بهتر است اجازه دهند تا دولتمردان این سخنان انتقادی را گوش دهند.

* بازار عکس محمدرضا تابش با برخی از نمایندگان هم امروز در مجلس داغ بود به طوری که تابش در ابتدا عکسی دو نفره با قوامی گرفت و سپس یکی دیگر از نمایندگان با در آغوش کشیدن تابش، عکس دیگری را ثبت کرد؛ یکی از کارمندان مجلس با موبایل تابش مسئول ثبت و ضبط این عکس بود.

* برخورد کواکبیان نماینده تهران و علی اکبری نماینده شیراز و یوسف‌نژاد مسئول طرح تذکرات شفاهی از دیگر حواشی امروز پایان جلسه مجلس بود، چرا که آنها بنا داشتند خارج از نوبت تذکر خود را بیان کنند.