مجلس با حذف شعبه بدوی دیوان عدالت اداری مخالفت کرد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز با حذف شعبه بدوی دیوان عدالت اداری و تک مرحله‌ای شدن بعضی از شکایات از مراجع اداری مخالفت کردند.

به گزارش پایگاه خبری جهادگران نیوز و به نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه 22 مهر) کلیات طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری را تصویب کردند.

ماحصل تلاش 216 نماینده حاضر در صحن، ۱۶۲ رای موافق، ۸ رای مخالف و ۴ رای ممتنع بود.

این طرح ۶۹ ماده دارد که ماده ۱ آن به تصویب رسید. بر این اساس عنوان «قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری» مصوب ۲۲/ ۹۰/۰۹ به «قانون دیوان عدالت اداری» تغییر می‌یابد.

نمایندگان وارد بررسی ماده ۲ شدند که در آن ۲ تبصره به ماده ۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری الحاق می‌شود.

در جریان بررسی ماده ۲ نمایندگان تبصره ۲ را با ۱۰۹ رای موافق، ۴۱ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۱۳ نماینده حذف کردند.

تبصره ۲ در این باره بود که بررسی شکایات و اعتراضات اشخاص حقیقی و حقوقی از آراء و تصمیمات مراجع اختصاصی اداری همچون هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری، کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری، هیات‌های حل اختلاف مالیاتی، هیات‌های حل اختلاف کارگر و کارفرما و شعبه تعزیرات مستقیم در شعبه تجدید نظر دیوان مورد بررسی و رسیدگی قرار گیرد و سایر شکایات در شعب بدوی رسیدگی شود.

محمدجواد فتحی عضو کمیسیون حقوقی مجلس به عنوان پیشنهاد دهنده حذف این تبصره گفت که در صورت تصویب این ماده بررسی شکایات این چنینی یک مرحله ای شده حال این که طبق دادرسی عادلانه رسیدگی به شکایات در مراجع قضایی باید دو مرحله‌ای باشد.

با توجه به حذف این ماده رسیدگی به شکایات در دیوان عدالت اداری در موارد مورد اشاره همچون سابق در دو مرحله بدوی و تجدید نظر خواهد بود.