سردار شریف : همه امکانات سپاه برای خدمت به زائرین اربعین بسیج شده است

سخنگوی سپاه، اقدامات صورت گرفته برای تامین امنیت و رفاه زائران اربعین حسینی را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری جهادگران نیوز و به نقل از گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم: چند سالی است که خیل دلدادگان مکتب حسینی از سرتاسر جهان با شرکت در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی حماسه‌ای بزرگ را خلق کرده‌اند که به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی تبدیل به رسانه‌ای بی همتا در دنیای پیچیده تبلیغات شده است.

هر سال که می‌‌گذرد بر خیل شرکت کنندگان در این حماسه بزرگ افزوده می‌شود و نیاز به ایجاد زیرساخت‌‌‌های مختلف برای خدمت رسانی به زائران در ایران و عراق بیش از پیش احساس می‌شود. از همین‌ رو تمامی دستگاه‌های کشور پای کار آمده‌اند تا تسهیلات و خدمات لازم برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن این مراسم و همچنین رفاه حال زائرین اربعین حسینی فراهم آورند.

اما در این بین نیروهای مسلح کشورمان و به خصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علاوه بر تمامی مشغله‌هایی که برای تامین امنیت کشور و دستگیری ضد انقلاب‌‌های خارج نشین برعهده دارند، از خدمت در این عرصه هم غافل نمانده و برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی وارد میدان شده‌اند و علاوه بر تامین امنیت زائران در خاک ایران و کمک به دولت عراق برای تامین امنیت مسیر راهپیمایی، در حوزه فراهم ساخت زیر ساخت‌های حمل و نقل، اسکان، تغذیه، درمان و سایر نیازمندی‌های زائران نیز آستین همت را بالا زده‌اند.

در همین رابطه سردار رمضان شریف مسئول روابط عمومی و سخنگوی سپاه در گفت‌وگو با خبرنگار دفاعی خبرگزاری تسنیم به تشریح اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی پرداخت و گفت: برابر برنامه‌ریزی‌های انجام شده و تدابیر فرمانده کل سپاه، سپاه‌های استانی در استانهای کرمانشاه ایلام و خوزستان با پشتیبانی نیروی زمینی و معاونت‌های ستاد کل سپاه و تجربه‌ای که در سال‌های گذشته در جریان خدمت رسانی به زائران اربعین آموخته‌‌اند پای کار آمده‌اند تا امکانات لازم برای برگزاری هرچه باشکوه مراسم پیاده روی اربعین فراهم کنند.

وی افزود: سپاه پاسداران برخی کارهای زیر ساختی مانند تعریض، آسفالت و بهینه سازی راه‌ها را پیش از آغار مراسم راهپیمایی انجام داده است و بار انجام این کار بیشتر به دوش قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) و یگان‌های مهندسی نیروی زمینی سپاه بوده است.

سردار شریف با اشاره به بخش دیگری از اقدامات سپاه پاسداران برای خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی تصریح کرد: بخش دیگری از فعالیت‌‌های سپاه شامل فعالیت‌هایی است که به منظور تامین رفاه حال زائران اربعین صورت گرفته است که از جمله آنها می‌توان به راه اندازی دو کارخانه یخ سازی در استان‌های خوزستان و ایلام که برای تولید یخ مورد نیاز زائران اربعین فعالیت به صورت ۲۴ ساعته فعالیت می‌کنند، اشاره کرد.

سخنگوی سپاه ادامه داد: همچنین شش مجموعه بزرگ بهداشتی توسط سپاه در مسیر زائران راه اندازی شده است که هرکدام از آنها مجهز به ۲۵۰ حمام و سرویس بهداشتی هستند و کمک قابل توجهی به رفاه و آسایش زائران می‌کنند.

وی با اشاره به فعالیت‌های سپاه در راستای تامین نیازهای بهداشتی و درمانی زائران حسینی، تاکید کرد:در این حوزه سپاه با راه اندازی ۴ بیمارستان صحرایی در مهران، شلمچه، قصر شیرین و میرجاوه و همچنین احداث ۱۴ پست امدادی و یک بیمارستان صحرایی با کمک حشد العشبی در داخل خاک عراق و استقرار ۵۰۰ پزشک از سپاه و بسیج در این بیمارستان‌ها،کمک شایانی به تامین نیازهای درمانی زائران کرده است. علاوه بر این ۲ فروند بالگرد امداد و نجات و یک فروند هواپیمای آنتونوف-۷۴ نیروی هوافضای سپاه برای نقل و انتقال بیماران و مصدومان احتمالی پیش بینی شده است.

سردار شریف در بخش دیگری از صحبت‌های خود به تجهیز تعدادی از موکب‌های بزرگ در مسیر راهپیمایی در خاک عراق به تجهیزات سرمایشی توسط سپاه اشاره و خاطرنشان کرد: این اقدام جهت کمک به رفاه و آسایش زائران عزیز صورت گرفته است. همچنین سپاه پاسداران برای کمک بیشتر به رفاه حال زائران عزیز ۲۲ موکب با ظرفیت خدمت رسانی به ۱۱۵ هزار زائر را نیز در خاک عراق احداث کرده است.

سخنگوی سپاه با اشاره به اقدامات صورت گرفته در نقل و انتقال زائران و تجهیزات موکب‌ها نیز گفت: انتقال بیش از ۸۰ درصد تجهیزات موکب‌های مستقر در نوار مرز و دراخل خاک عراق توسط سپاه صورت گرفته است و در این راستا بیش از ۲۵۷ دستگاه تریلر اختصاص داده شده که ۲۰۰ دستگاه از آنها با تجهیز به امکانات لازم توان حمل و نقل زائران را نیز پیدا کرده‌اند. علاوه بر این ۱۱۰۰ دستگاه از اتوبوس‌های سپاه نیز عهده‌دار جابجایی زائران محترم هستند.

وی استقرار و حمل و نقل ۳۶ دستگاه SNG و کمک به حمل و نقل ۴۰۰ نفر از اصحاب رسانه برای پوشش رسانه‌ای این رخداد بزرگ با کمک مسئولان فرهنگی و رسانه‌ای عراق را از دیگر اقدامات سپاه در حوزه حمل و نقل عنوان کرد.

سردار شریف با بیان اینکه سپاه در حوزه رصد و پایش مرزها و مسیرهای مرزی نیز فعالیت خوبی داشه است، عنوان کرد: در این راستا ۱۰ فروند بالگرد از هوانیروز نیروی زمینی سپاه و تعدادی پهپاد برای تامین امنیت و ایجاد سهولت در بازگشایی گره‌‌های ترافیکی در مناطق مرزی مستقر شده‌اند. همچنین ۱۰۰ دستگاه انواع ماشین‌ آلات مهندسی سپاه نیز برای امدادرسانی در مواقع ضروری در مرزهای کشور مستقر هستند.

سخنگوی سپاه گفت: در حوزه کمک به تامین اقلام فرهنگی و تبلیغات محیطی نیز سپاه پاسداران اقدامات خوبی انجام داده است که چاپ و توزیع ۲۰۰ هزار عکس شهدا نمونه‌ای از آن است. همچنین سپاه پاسداران مبادرت به سازماندهی و اعزام ۵۰۰۰ نفر خادم شامل برای خدمت در مواکب کرده است.

وی در پایان خاظر نشان کرد: تامین امنیت در داخل کشور برعهده سپاه، نیروی انتظامی، ارتش و وزارت اطلاعات است و در خاک عراق هم نیروی قدس سپاه با استفاده از شیوه های بومی و ابتکاری به همراه دستگاه‌های امنیتی و حشدالعبی عراق عهده دار تامین امنیت است.