بخشی از آنچه در مجلس ۱۲ مرداد گذشت؛ سایه کرونا بر کنکور/ لایحه شفافیت؛ ارثیه مجلس دهم برای پارلمان یازدهم

 

صحن علنی ۱۲ مرداد مانند جلسات اخیر پارلمان یازدهم درگیر امور نظارتی و انتخاب اعضای ناظر بود.

به گزارش پایگاه خبری جهادگران نیوز و به نقل از خبرنگار مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، صحن علنی ۱۲ مرداد مانند جلسات اخیر پارلمان یازدهم درگیر امور نظارتی و انتخاب اعضای ناظر بود. اما عده زیادی منتظر نتیجه بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح دوفوریتی اصلاح ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم بودند که به طرح مالیات از خانه‌های خالی معروف شده است. البته بررسی که مصوبه‌ای نداشت و صرفاً پیشنهاد‌ات نمایندگان اعلام شد.

قالیباف از جهش تولید، بسته اقتصاد مردمی و البته کنکور گفت
همچنان که کرونا بر بسیاری از امور کشور سایه انداخته، کنکور را هم بی نصیب نگذاشته است. قالیباف، رئیس مجلس در نطق پیش از دستور خود گفت: نگران رعایت نشدن پروتکل‌های دقیق بهداشتی در کنکور سراسری هستیم. متأسفانه به وعده‌های داده شده در برگزاری کنکور دکترا عمل نشد و بی‌توجهی‌های تأسف آوری در برگزاری آن کنکور وجود داشت که خود نیازمند بررسی دقیق‌تر و پیگیری است.

قالیباف افزود: بسیاری از نمایندگان شنونده نگرانی‌های والدین در خصوص سلامت فرزندان خود بوده‌اند. به نظر می‌رسد تعویق زمان کنکور تا گذشتن از دوران پیک کرونا و خنک‌تر شدن هوا که امکان استفاده از ماسک به مدت چند ساعت را میسر کند، ضروری باشد. سلامت دانش آموزان عزیز ما، خط قرمز مجلس است و کمیسیون‌های بهداشت و آموزش مجلس وظیفه دارند تا اطمینان از رعایت بهترین تصمیم در این خصوص، مطالبات مردم را از مسئولین ذی‌ربط پیگیری کنند.

رئیس مجلس یازدهم در نطق خود از تشکیل کارگروه ویژه رفع موانع جهش تولید و تهیه بسته اقتصادی مردمی هم خبر داد.

امضای آقای مدرس خیابانی از بیست و دوم مرداد غیرقانونی خواهد بود
دقایق قابل توجهی از صحن علنی به تذکر‌ها و اظهار نظر‌ها گذشت. حجت الاسلام علیرضا سلیمی، عضو هیئت رئیسه مجلس پیگیر معرفی وزیر صمت بود. او گفت که «رئیس جمهور طبق قانون برای وزارت صمت باید یک وزیر را معرفی کند. او دنبال حاشیه سازی است و با توجه به اینکه قانون می‌گوید یک وزیر معرفی شود، از بیست و دوم مرداد امضای آقای مدرس خیابانی غیرقانونی خواهد بود و هر کسی هم دستور‌های ایشان را انجام دهد، خلاف قانون مرتکب شده است.»

تذکر و نطق با طعم اصلاح بودجه و اقتصاد
تذکر‌ها و نطق‌ها مانند گذشته، بیشتر رنگ و بوی معیشت و اقتصاد را داشت. رحیم زارع، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در نطق میان دستورش به آسیب‌های اقتصادی کشور و لزوم عملی شدن تئوری‌های اصلاح ساختار بودجه پرداخت. او گفت: وابستگی بودجه دولت به نفت، کسری بودجه مزمن، تأمین مالی متکی بر خام فروشی، آینده فروشی، فرار گسترده مالیاتی، نظامی بانکی ضد تولید، طرح‌های نیمه تمام عمرانی که تقریبا ۷۰۰ هزار میلیارد تومان و بعضاً فاقد توجیه است، نظام ناکارآمد توزیع یارانه ها، نظام بازنشستگی وابسته به بودجه عمومی، قاچاق و استفاده غیر بهینه از انرژی، فقدان راهبرد حمایت موثر از تولید، بهره وری پایین نیروی کار، سهم کم نیروی کار در ارزش افزوده و بیکاری گسترده جوانان به ویژه جوانان تحصیل کرده، یعنی نداشتن مدل اقتصادی به اقتضای وضعیت کنونی کشور نمونه‌های این آسیب‌هاست.

زارع همچنین تأکید کرد که تئوری‌های وارداتی و ساختگی اصلاح ساختار بودجه، کشور را به فقر و فلاکت می‌اندازد.

اگر قرار است کنکور به تأخیر بیفتد، اعلام کنید!
هاجر چنارانی، نماینده نماینده نیشابور و فیروزه در تذکر شفاهی‌اش به حجم بالای مشکلات کشور اشاره کرد و از بسته بودن دفاتر نمایندگان مستقر در ساختمان مجلس انتقاد کرد. او بیان کرد: دفاتر نمایندگان مستقر در مجلس متأسفانه بسته است و ما با حجم زیادی از مشکلات وارد شهرستان می‌شویم. بسیاری از شهرستان‌های کشور وضعیت قرمز کرونا را رد کرده‌اند و مشکلات بسیار زیادی در بیمارستان‌ها داریم.

نماینده نیشابور و فیروزه گفت: هجمه اصلی مشکلات مردم به سمت نماینده است، اما نماینده هم دفترش بسته شده است. اگر یک نفر وارد دفتر من در مجلس شورای اسلامی شود، واقعاً به مشکل بر می‌خورد. مسئول دفتر من روزانه حدود سه ساعت باید بیرون دفتر منتظر باشد تا حراست قوه مقننه اجازه ورود به او دهد.

چنارانی دوباره از کنکور و مشکلات کنکوری‌ها گفت و این نماینده خطاب به ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: اگر قرار است کنکور به تأخیر بیفتد، اعلام کنید!

امیرحسین قاضی زاده هاشمی هم در پاسخ به تذکر چنارانی مجلس با ستاد ملی مقابله با کرونا چندین بار مکاتبه داشته و حتی درباره برگزاری جلسات علنی و کمیسیون‌ها به مجلس تذکر داده است و از آنجایی که موظف بودیم مشکلات سایر مردم را دنبال کنیم، خود مجلس فعال است، اما متأسفانه به خاطر شرایط بهداشتی کشور از میزبانی مردم در دفاتر مراجعات مردمی معذور هستیم، زیرا حجم زیادی تردد ایجاد می‌شود و گاهی چند هزار نفر در روز در محل مراجعات مردمی تردد داشته‌اند که همین می‌تواند کانون اشاعه بیماری باشد.

او یادآور شد: در مورد مسائل دانش‌آموزان و دانشجویان قطعاً ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم خواهد گرفت و نتایج را اعلام خواهد کرد.

کمیسیون اقتصادی‌ها درباره مالیات بر خانه‌های گفتند
در جریان ارائه پیشنهاد‌ها برای بررسی طرح مایات بر خانه‌های خالی، محمدرضا ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی بیان کرد: این طرح شامل تمام افرادی است که خانه مسکونی در شهر و روستا دارند. عملاً تکلیف اطلاعات صاحب‌خانه‌ها را مشخص کرده‌ایم که بر همین اساس آنها مکلف هستند اطلاعات خود را در سامانه ثبت املاک بارگذاری کنند.

او افزود: بعد از تصویب قانون هر کسی که خانه مسکونی در شهر و روستا دارد، باید اطلاعات خود را در این سامانه ثبت کند که همین اقدام موجب شفافیت اقتصادی در کشور خواهد شد.

پور ابراهیمی بیان کرد: مالیات و جرائم مربوط به طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی فقط به مالکان بالای ۱۰۰ نفر تعلق می‌گیرد.

به علاوه احسان خاندوزی، نایب رئیس کمیسیون اقتصادی بیان کرد: نیت این طرح جلوگیری از احتکار خانه است که متأسفانه میزان احتکار مسکن در کشورمان بیش از استاندارد‌های بین‌المللی است و عملا موجب عدم عرضه خانه به بازار شده است.

او افزود: اتصال کد ملی افراد، کد‌های پستی خانوار و صاحبخانه در طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی مدنظر است.

خاندوزی تصریح کرد: متن غنی شده‌ای با همکاری کمیسیون اقتصادی مجلس، سازمان امور مالیاتی و وزارت راه و شهرسازی برای تعیین تکلیف نحوه اخذ مالیات از خانه‌های خالی تهیه شده است.

ارثیه لوایح مجلس دهم؛ لایحه شفافیت بازگشت
اعلام وصولی‌های صحن امروز، فهرستی ۶۳ تایی از لایحه‌های باقی مانده از مجلس دهم بود. لایحه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان، لایحه حمایت از مالکیت فکری، لایحه حمایتی از مالکیت صنعتی لایحه اصلاح قانون امور گمرکی، لایحه جامع انتخابات، لایحه مشارکت عمومی – خصوصی و لایحه شفافیت تنها بخشی از ارثیه دهمین مجلس است که از حالا، پارلمان یازدهم باید با آن‌ها سروکار داشته باشد.

انتهای پیام/