انتقاد یک نماینده از دولت درباره تاخیر در ارائه لایحه اصلاح ساختار بودجه

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: دولت هر چه سریعتر لایحه اصلاح ساختار بودجه ۹۸ را به مجلس ارائه دهد

 

 

حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه یکی از اولویت‌های کشور اصلاح نظام بودجه‌ریزی است، گفت:در سال‌های گذشته حدود ۹۰ درصد از بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری شده است که باید این روند اصلاح شود.

وی افزود: این نوع بودجه‌ریزی که متأسفانه سالیان سال است در کشور اجرا می‌شود جز دستاورد کسری بودجه، عدم شفافیت، انحرافات از اهداف برنامه‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت و عدم تحقق افزایش بهره‌وری چیز دیگری در بر نداشته است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد:اصلاح ساختار بودجه در آذر ۹۷ توسط مقام معظم رهبری اعلام شد و دولت دو تغییر در لایحه ایجاد کرد؛ دولت کف ۴۰۷ هزار میلیارد تومان و کف ۴۴۷ هزار میلیارد تومان را در بودجه قرار داد و این لایحه به مجلس آمد که رئیس مجلس ابتدای سال گفت در این موضوع هماهنگی ایجاد شده و قرار است ظرف ۴ ماه لایحه اصلاح ساختار بودجه به مجلس بیاید.

حاجی‌دلیگانی افزود: تاکنون ۲ ماه و نیم از آغاز سال، گذشته و مسائل بسیار مهمی در ساختار بودجه باید اصلاح می‌شد از جمله کاهش وابستگی به فروش نفت خام، جهت‌دهی ۱٫۸ تریلیون تومان نقدینگی، موضوع ۸۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه، جهت‌گیری از مصرف‌گرایی به سمت تولید و ایجاد درآمدزایی برای مردم اما هنوز از این لایحه که می‌تواند باعث حل مشکلات مسکن و‌… شود، خبری نیست.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس تاکید کرد:دولت باید هرچه سریعتر لوایح مربوط به اصلاح ساختار بودجه را به مجلس ارائه کند؛ قطعاٌ با اصلاح ساختار بودجه گام‌های اساسی در راستای توسعه اقتصادی کشور برداشته می‌شود.

حاجی‌دلیگانی اظهار داشت: هنوز منتظر دولت هستیم تا برنامه‌اش را در این حوزه شفاف اعلام کند تا وکلای‌ملت نیز نقطه نظرات خود را در این زمینه مطرح کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دولت برای اصلاح ساختار بودجه قدمی برندارد نمایندگان این آمادگی را دارند که با قید فوریت این موضوع را بررسی کنند.