دبیر ستاد انتخابات کشور گفت: با اصلاح قانون انتخابات مجلس در خرداد ماه سال ۹۵ ، منتخبین بایستی حداقل ۲۰ درصد از کل آراء را کسب نمایند.

وزارت کشور: حداقل ۲۰ درصد آراء، نصاب جدید رای‌آوری برای ورود به مجلس

سید اسماعیل موسوی دبیر ستاد انتخابات کشور عنوان کرد: موادی از قانون انتخابات مجلس در تاریخ ۹۵/۳/۳ اصلاح شده و بر اساس ماده ۸ این قانون، در انتخابات مجلس شورای اسلامی، فرد منتخب در مرحله اول انتخابات باید حداقل ۲۰ درصد از کل آراء را کسب نماید، در دوره گذشته در سال ۹۴ نصاب رای‌آوری برای ورود به مجلس ۲۵ درصد بود؛ البته انتخابات در مرحله دوم و هم چنین میاندوره‌ای با کسب اکثریت نسبی به هر میزان است.

وی در ادامه تشریح کرد: به استناد تبصره ۳ ماده ۱۹ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، ملاک انتخاب منتخب، کسب بیست درصد از آراء صحیح است نه کل آراء ماخوذه آن حوزه انتخابیه. به عبارت دقیق‌تر، برای تجمیع و اعلام اسامی منتخب یا منتخبین انتخابات، آراء نامزدها بر تعداد آراء صحیح حوزه انتخابیه تقسیم و درصدگیری خواهد شد.

مدیرکل دفتر انتخابات وزارت کشور در پایان افزود: مطابق قانون، در صورت تساوی آراء دو یا چند نفر از آنان، ملاک انتخاب، قرعه است که در جلسه مشترک هیئت‌های اجرایی و نظارت مرکز حوزه انتخابیه انجام خواهد گرفت و نامزدهای مربوطه می‌توانند در این مراسم حضور داشته باشند.