توضیحات سخنگوی شورای نگهبان درباره بررسی شکایات رد‌صلاحیت‌شدگان هیأت‌های اجرایی

عباسعلی کدخدایی درباره روند بررسی شکایات داوطلبانی که توسط هیأت‌های اجرایی رد صلاحیت شده اند، توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش پایگاه خبری جهادگران نیوز و به نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان امروز یکشنبه در بخش خبری ساعت ۱۴ سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت:‌ کارشناسان ما پرونده‌های داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره را مورد بررسی قرار می‌دهند و الان ما در مرحله‌ای هستیم که باید پاسخ هیأت‌های استانی با کسب نظر از هیأت مرکزی ارسال شود.

قائم‌مقام شورای نگهبان اظهار داشت: همچنین مرحله رسیدگی به شکایات افرادی که در هیأت رئیسه رد صلاحیت شده‌اند افرادی که در هیأت اجرایی رد صلاحیت شده‌اند در این مرحله قرار دارد.

وی افزود: ما و هیات اجرایی برای بررسی صلاحیت‌ها از مراجع ۴گانه استعلامات را می‌گیریم و مراجع چهارگانه گزارشات خود را در این باره ارسال می‌کنند که طبق قانون مراجع چهارگانه ما برای گرفتن استعلام عبارت است وزارت اطلاعات، پلیس بین‌الملل، اداره ثبت احوال وقوه قضائیه و علاوه بر این طبق ماده ۵۰ گزارشات محلی نیز در این موضوع دخیل است و اگر گزارشات محلی نیز به دست ما برسد ضمیمه پرونده می‌شود.

کدخدایی خاطرنشان کرد:‌ در روند بررسی پرونده‌ها به پرونده خانم و آقایی برخوردیم که در فرمی که پر کرده بودند نوشته بودند من شغلی ندارم و بیکارم. و وقتی علت و انگیزه آن آقا را سؤال کردند گفته بود که “من به خواستگاری رفتم پدر دختر خانم به من گفت اگر شورای نگهبان تو را تائید کرد ما هم دختر به تو می‌دهیم”.

سخنگو و قائم‌مقام شورای نگهبان اظهار داشت: اگر ما قانون انتخابات را به شکل مناسبی اصلاح می‌کردیم و یا اینکه اصلاح کنیم بخش قابل توجهی از رسیدگی‌ها شاید نیاز نباشد که انجام شود.

وی افزود:‌کارشناسان ما بررسی‌های اولیه را در باره پرونده‌ها انجام می‌دهند و قبل از ورود این پرونده‌ها به هیأت مرکزی اعضای حقوقدان شورای نگهبان پرونده‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و اگر نتیجه‌ای که کارشناسان به آن رسیده بودند مورد تائید بود پرونده در هیأت مرکزی مطرح می‌شود.

کدخدایی خاطرنشان کرد: کارشناسان باید به قوانین آشنا باشند و تقوای فردی و بی‌طرفی نیز از جمله خصوصیاتی است که آنها باید برخوردار و دغدغه انقلاب را داشته باشند.

سخنگو و قائم‌مقام شورای نگهبان اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در روند رسیدگی به پرونده‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد موضوع سوء استفاده‌ها از موقعیت شغلی است. افراد به دلیل سمت‌هایی که در جاهای مختلف دارند ممکن است سوء‌استفاده‌هایی داشته باشند. کلاهبرداری جعل اسناد از جمله تخلفاتی بود که در بررسی بعضی پرونده‌ها به ما گزارش شده بود.

وی افزود:‌ در حوزه ارتشاء و تضییع حقوق بیت‌المال تحصیل مال نامشروع مواردی گزارش شده بود. در مواردی سوابق محکومیت در حوزه‌های مختلف را داریم. این محکومیت‌ها حتی در مورد مصالح امنیتی وجود دارد که البته تعداد آنها کم است.

کدخدایی خاطرنشان کرد: در بررسی پرونده‌ها سخت‌گیری هم می‌شود. گاهی اوقات در مال یک پرونده کارشناسی که آن را بررسی کرده و مرجعی که گزارش داده را دعوت می‌کنیم و توضیحات و جزئیات بیشتر را برای ما مطرح کنند. بیشتر اوقات مستندات را درخواست می‌کنیم که باید برای ما ارسال کنند و تا زمانی که اطمینان حاصل نکنیم اتهام متوجه فرد ثبت‌نام کنند نیست. طبیعتا اظهار نظر هم نمی‌کنیم.

سخنگو و قائم‌مقام شورای نگهبان اظهار داشت: در بررسی‌ها فردی که در همین دوره جزء نمایندگان شاخص هم بوده در بررسی‌ها رد صلاحیت شده که البته بعد که ما نتایج را اعلام کنیم هم خود آن فرد بهتر متوجه خواهد شد و هم افرادی که این نماینده یا نمایندگان را می‌شناسند. عمده دلایل برای رد صلاحیت‌ها دلایل اقتصادی و سوء استفاده از موقعیت شغلی و دخالت در اموری است که مربوط به آنها نیست.

انتهای پیام/