جهادگران نیوز: نمایندگان مجلس نحوه معرفی وزرا از سوی دولت را مشخص کردند

نمایندگان مجلس در جریان اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی، نحوه معرفی وزرا از سوی دولت به صحن علنی را اصلاح کردند.

به گزارش پایگاه خبری جهادگران نیوز و به نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲ دی) پارلمان و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی جهت تامین نظر شورای نگهبان با اصلاح برخی مواد موافقت کردند.

از ۲۰۵ نماینده حاضر در صحن ۱۶۳ به الاح ماده ۳ رأی موافق داده و ۶ نماینده رأی مخالف و ۳ نماینده رأی ممتنع دادند.

ماده ۳ می گوید؛ ماده (۲۰۲) قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی به‌شرح زیر اصلاح می‌شود:

ماده ۲۰۲- رئیس‌جمهور موظف است حداکثر ظرف مدت ۲ هفته پس از انجام مراسم تحلیف یا سقوط دولت، یا تغییر نیمی از وزراء از ابتدای شروع به‌کار دولت، ضمن تقدیم برنامه کلی، اسامی وزرای پیشنهادی وزارتخانه‌ها را که دارای تجربه و تخصص مرتبط هستند به همراه شرح حال، برنامه‌ها، سوابق و سمتهای علمی و اجرائی و سایر امتیازات قابل استناد، به مجلس تسلیم کند. رئیس مجلس مکلف است نامه معرفی هیأت وزیران و ضمائم آن را در اولین جلسه علنی اعلام وصول و قرائت کند، سپس معرفی‌نامه و مستندات را برای بررسی به کمیسیون یا کمیسیون‌های تخصصی مرتبط ارجاع دهد.

کمیسیون یا کمیسیون‌های مرتبط موظفند پس از بررسی صلاحیت، انطباق مدارک، سوابق و برنامه‌های وزیر پیشنهادی و تطبیق آنها با اسناد بالادستی ظرف مدت یک هفته گزارش خود را به هیأت‌رئیسه ارائه کنند تا برای اطلاع نمایندگان چاپ و توزیع شود. گزارش مذکور قبل از صحبت مخالفان و موافقان توسط سخنگو قرائت می‌شود.

انتهای پیام/