وزیر کشور: باتوجه به شرایط فعلی شیوع کرونا در کشور اجازه برگزاری هیچ برنامه یا مراسمی که مستلزم تجمع افراد است داده نخواهد شد.

 
رحمانی فضلی گفت: اجازه برگزاری هیچ مراسمی که مستلزم تجمع افراد است، داده نخواهد شد
 
رحمانی فضلی
 
 جهادگران نیوز – عبدالرضا رحمانی‌فضلی فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست مشترک قرارگاه عملیاتی با دبیران کمیته‌های اطلاع رسانی، حمل ونقل عمومی، بهداشت و درمان و تدارکات و پشتیبانی ستاد ملی مقابله با کرونا پس از استماع گزارش کمیته‌ها و طرح دیدگاه و نظرات اعضا، با تاکید بر اینکه وزارت بهداشت ودرمان متولی طرح شهید سلیمانی است، اظهار کرد: وزارت بهداشت به عنوان متولی طرح شهید سلیمانی ارزیابی منتقدانه از اجرای این طرح انجام دهد تا کاستی و موانع پیش رو جمع بندی و رفع شود.
 
وی در همین راستا افزود: تمامی کمیته‌های ذیل ستاد نیز بایستی گزارش عملکرد خود را تهیه و تا دو هفته دیگر در جلسه قرارگاه ارائه کنند.
 
رحمانی فضلی همچنین با اشاره به فشار مضاعفی که طی هفته‌های گذشته، با اوج گرفتن میزان مبتلایان به کرونا در کشور، بر کادر درمانی و پزشکی وارد شد، از برنامه‌های وزارت بهداشت برای تشویق و تقدیر از پرستاران و کادر درمان از جمله با اعطای مرخصی تشویقی و همچنین اورهال کردن بیمارستان ها، حمایت کرد.
 
فرمانده قرارگاه عملیاتی با بیان اینکه مبنای تصمیم گیری‌ها در کشور وضعیت شهر‌ها است که از سوی وزارت بهداشت به صورت هفتگی اعلام می‌شود، خاطرنشان کرد: هیچ مراسمی در کشور خارج از دستورالعمل طرح هوشمند مدیریت کرونا اجرا نمی‌شود و براساس دستورالعمل این طرح درخصوص هر برنامه یا مراسم مناسبتی تصمیم گیری می‌شود.
 
وی افزود: بر این اساس و باتوجه به شرایط فعلی شیوع کرونا در کشور اجازه برگزاری هیچ برنامه یا مراسمی که مستلزم تجمع افراد است داده نخواهد شد.
 
رحمانی فضلی مجددا بر استفاده همگان از ماسک، ضدعفونی کننده‌ها و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای صیانت از سلامت جامعه تاکید کرد و گفت: رسانه‌ها باید به صورت مستمر به بیان این موضوع بپردازند و ضمن تبلیغات گسترده، مردم را به رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی دعوت کنند.
 
فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا همچنین بر لزوم ساماندهی آمار و اطلاعات مرتبط با کرونا در یک سامانه مشخص با متولی گری وزارت بهداشت تاکید کرد.
 
رحمانی فضلی در این نشست همچنین از تلاش و ایثارگری کادر درمانی کشور اعم از پزشکان، پرستاران و سایر عوامل و دست اندرکاران مراکز درمانی کشور، مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی، رئیسی و سایر معاونین و مدیران و تلاشگران وزارت بهداشت و وزیر بهداشت، تقدیر و تشکر کرد.
 
بابک دین پرست دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در ابتدای این نشست گزارشی از روند پیگیری‌ها و اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا از سوی کمیته‌های این ستاد ارائه کرد و گفت: در ۴ نشست قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، ۵۰ مصوبه ابلاغ شده است که عمده مصوبات اجرایی شده است.
 
دین پرست با اشاره به جلسه مشترک قرارگاه با کمیته حمل و نقل عمومی گفت: در این جلسه، مجموعا ۱۱ مصوبه داشتیم که همه اجرایی شده است.
 
دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین با بیان اینکه در نشست مشترک قرارگاه با استانداران و شهرداران کلانشهر، ۲۳ محور از مهمترین موضوعات و مشکلات استانداران وشهرداران ارائه شد، افزود: از مجموع این ۲۳ بند مصوبات، کمیته‌های امنیتی، انتظامی و حمل و نقل، به ۱۱ بند پاسخ داده اند و ۱۲ بند باقیمانده نیز پیگیری و تعیین تکلیف می‌شود.
 
دین پرست ادامه داد: با توجه برخی اعتراضات مبنی بر وجود ازدحام در میادین میوه و تره بار، در ابلاغیه‌ای به استان‌ها برای نظارت استانداران بر این موضوع تاکید شد که پس از ابلاغیه، گزارشی مبنی بر تداوم شرایط منفی ازدحام‌ها در واحد‌های عرضه کالا‌های اساسی و میادین میوه و تره بار واصل نشده است.
 
دبیر قرارگاه عملیاتی همچنین گزارشی از وضعیت مرز‌های زمینی کشور ارائه کرد و گفت: روند تجارت و صادرات طبق روال معمول و البته با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.
 
در ادامه این نشست آدم نژاد معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیر کمیته حمل ونقل ستاد ملی مقابله با کرونا ضمن ارائه گزارشی از اقدامات این کمیته گفت: در تمامی مرز‌ها دستگاه ضد عفونی کننده قرار داده شده است که در دنیا بی سابقه است. همچنین اتباع غیرایرانی و مسافرین باید برای ورود به کشور تست PCR داشته باشند که این تست باید تا ۷۲ ساعت پیش از ورود کشور انجام شده باشد.
 
وی با اشاره به اینکه گزارش کمیته حمل ونقل به صورت روزانه به ستاد و کمیته‌های ذیل آن ارسال می‌شود، اظهار کرد: از آغاز طرح هوشمند محدودیت‌های کرونا، ۵۱ میلیون استعلام وضعیت سلامت مسافران برای صدور بلیط گرفته شده است که بیشترین میزان استعلام در کل کشور است و از این میان ۲هزار و ۷۴۰ بلیط نیز بازگشت داده شده است.
 
جمالی نژاد معاون عمرانی وزیر کشور نیز از تعامل مستمر با استانداران و الزام استان‌ها به رعایت پروتکل‌ها در پایانه‌های مسافربری خبر داد و گفت: در این راستا بازدید‌ها و بازرسی‌های سرزده انجام شده، نواقص شناسایی و نسبت به رفع آن‌ها اقدام شده است.
 
جمالی نژاد با اشاره تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان یارانه بلیط از سوی سازمان برنامه و بودجه گفت این مبلغ به تدریج پرداخت خواهد شد.
 
وی همچنین ضمن اشاره به پیگیری مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر تامین ۵ هزار دستگاه اتوبوس ناوگان درونشهری، گفت: اقدامات اولیه انجام شده است و به زودی این اتوبوس‌ها تامین خواهد شد. همچنین پیشنهاد تهیه هزار دستگاه اتوبوس برای شهرداری‌های تهران و تبریز علاوه بر مصوبه مذکور داده شده است، که درحال پیگیری است.
 
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری همچنین از الزام شهرداری‌ها و استانداری‌ها برای حفظ ناوگان حمل ونقل عمومی خبر داد و تصریح کرد: پیگیری‌های اولیه برای انتشار اوراق مشارکت ناوگان حمل و نقل عمومی انجام شده است.
 
جمالی نژاد همچنین به طرح ارائه ۶ میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه به تاکسی داران اشاره کرد و گفت: موانعی برای ارائه ضمانت از سوی تاکسیداران وجود داشت که با رایزنی‌های انجام شده، این موانع برطرف شد و همه تاکسی دارانی که در این طرح ثبت نام کرده اند، می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.
 
رئیسی معاون وزارت بهداشت و درمان و رئیس کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی مقابله با کرونا هم در این نشست، از کاهش یک سوم حجم مراجعان سرپایی به مراکز درمانی خبر داد و گفت: موارد مثبت ابتلا به بیماری کرونا در کشور بسیار کاهش یافته است.
 
وی افزود: با اجرای طرح ملی غربالگری از تک تک خانه‌ها به صورت تلفنی یا حضوری غربالگری انجام می‌گیرد که درصورت نیاز در منزل از افراد رپید تست یا تست سریع گرفته می‌شود.
 
رئیسی تاکید کرد: با افزایش تعداد تست‌های روزانه دیگر شکایتی از تاخیر در انجام یا اعلام نتیجه تست‌ها نداریم. تاکید بر این است که از مبتلایان تست اصلی pcr گرفته شود، اما برای اطرافیان بیمار و کسانی که در خانه تست می‌دهد از رپید تست‌ها یا تست سریع استفاده شود.
 
دبیر کمیته بهداشت و درمان همچنین تصریح کرد: با اعمال محدودیت‌ها و رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های گذشته، آمار بستری شدگان به شدت کاهش یافت به طوری که در تهران از هزار نفر بستری در روز به زیر ۳۰۰ نفر در روز رسیده ایم.
 
رئیسی همچنین تاکید کرد: با اینکه سیر شیوع بیماری در کشور رو به کاهش است، اما باید به روند‌ها توجه داشته باشیم و نباید با عادی انگاری موجب بروز مجدد پیک بیماری در کشور شویم. چراکه پیک گذشته بیماری فشار بسیار زیادی به کادر درمان و سلامت کشور وارد کرد.
 
وی افزود: اکنون در وضعیت جدیدی قرار گرفته ایم و امیدواریم با رعایت خوب پروتکل‌های بهداشتی این روند ادامه داشته باشد.
 
رئیسی همچنین با تقدیر از پیگیری رحمانی‌فضلی برای اجرای طرح اعمال محدودیت تردد شبانه گفت: روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور متفق القول هستند که این طرح از جمله موفق‌ترین طرح‌ها در زمینه کاهش آمار ابتلا و جلوگیری از تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی بوده است.
 
در ادامه این نشست، ذوالفقاری دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اجرای موفق طرح هوشمند مدیریت کرونا گفت: تاکنون چنین طرحی با این جامعیت اجرا نشده است و این طرح می‌تواند نمونه‌ای موفق برای ارایه به سایرین باشد.
 
خدادی معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد و دبیر کمیته اطلاع رسانی ستاد نیز ضمن بیان گزارشی از اقدامات این کمیته، بر ارائه گزارش هفتگی اجرای طرح هوشمند مدیریت کرونا از سوی قرارگاه عملیاتی تاکید کرد.
 
تابش معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و دبیر کمیته پشتیبانی و تدارکات ستاد نیز ضمن ارائه گزارش اقدامات این کمیته، از رشد فروش اینترنتی در کشور خبر داد و گفت: زیرساخت‌های لازم برای ارتباط فروشگاه‌های سنتی با پلتفرم‌های رایانه‌ای ایجاد می‌شود.
 
تابش با بیان اینکه در حال حاضر، بیش از ۸۰ میلیون ماسک در کشور داریم، گفت: با توجه به تامین نیاز داخلی و انباشت ماسک در کشور، امکان صادرات وجود دارد.
 
وی با بیان اینکه اقدامات بسیار خوبی در زمینه تولید دستگاه‌های اکسیژن ساز محقق شده است، از تحویل ۸۱ دستگاه اکسیژن ساز خبر داد و گفت: ۱۰ دستگاه دیگر در هفته آینده تحویل می‌شود و این روند تا رفع کامل نیاز ادامه خواهد یافت.
 
در پایان این نشست نیز، نظری مشاور وزیر کشور در امور زنان و خانواده و رئیس کارگروه خانواده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، گزارشی از پیگیری‌های این کارگروه ارائه کرد و گفت: تشکیل کارگروه خانواده با نمایندگانی از ۲۰ وزارتخانه و سازمان، که به تدبیر رحمانی‌فضلی اجرایی شد؛ از جزیره‌ای عمل کردن دستگاه‌ها در حوزه خانواده جلوگیری کرد.
 
گفتنی است در این نشست همچنین، اجرایی شدن مصوبه الزام ارائه کارت ملی برای دریافت خدمات، اعلام شد.
 
 
انتهای پیام/