نمکی: کمیته ملی واکسن در کشور تشکیل شده است

 

وزیر بهداشت گفت: ما کمیته ملی واکسن را تشکیل دادیم؛ شرکت‌های دانش بنیان و تهیه واکسن مانند رازی و بنیاد برکت کار عظیمی را برای ساخت واکسن شروع کرده‌اند.

به گزارش جهادگران نیوز و به نقل از خبرنگار دولت گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، سعید نمکی وزیر بهداشت در حاشیه نشست مشترک استانداران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌های سراسر کشور گفت: یکی از مهمترین دستورات مقام معظم رهبری در دیداری که با ایشان داشتیم، ایجاد یک قرارگاه عملیاتی برای اجرایی شدن مصوبات ستاد ملی بود.

وی با اشاره به نشست امروز ادامه داد: امروز نشست مشترکی بین استانداران و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد و تصمیمات خوبی گرفته شد و امیدواریم بتوانیم گام‌های بهتر و موثرتری را در زمینه مهار کرونا برداریم.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در دنیا هنوز برای ساخت واکسن کرونا ابهامات زیادی وجود دارد، تصریح کرد: یکی از ابهامات تغییر ژنتیک ویروس کرونا است، شرکت‌های دانش بنیان و تهیه واکسن مانند رازی و بنیاد برکت کار عظیمی را برای ساخت واکسن شروع کرده‌اند.

وی ادامه داد: ما کمیته ملی واکسن را تشکیل دادیم، از ۱۲ گروهی که بر روی این موضوع کار کردند ۳ گروه توفیقات خوبی داشتند و از این ۳ گروه ۲ گروه تست بر روی نمونه حیوانی را تمام کردند و از این هفته وارد مرحله بعدی تهیه واکسن می‌شوند.

وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا مسئولانی که به کرونا مبتلا می‌شوند به زودی درمان می‌شوند اما طول درمان مردم عادی بیشتر زمان می‌برد، بیان کرد: این اظهار نظر غیرمنصفانه ای است، سردارانی را در نظام سلامت از دست داده‌ایم که اینها آگاه‌ترین افراد در دانش روز بودند، هفته گذشته ۳ عزیز دیگر را در نظام سلامت از دست دادیم و برای همین می‌گویم که این حرف منصفانه‌ای نیست.

نمکی خاطرنشان کرد: متأسفانه اکثر بیماران عادی دیر به مراکز درمانی می‌آیند و روند درمانی اینها سخت می‌شود اما مسئولان چون زودتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند درمانشان راحت تر و سریع‌تر است.

انتهای پیم/