رأی الیوم گزارش داد؛

نتانیاهو خودش را در دامی انداخته که بیرون آمدن از آن دشوار است

رأی الیوم در سرمقاله خود به تجاوزگری اخیر رژیم صهیونیستی به خاک لبنان و احتمال پاسخ حزب‌الله به این مسئله پرداخت.
نتانیاهو خودش را در دامی انداخته که بیرون آمدن از آن دشوار است.

به گزارش پایگاه خبری جهادگران نیوز به نقل از گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه اینترنتی رأی الیوم با اشاره به اینکه صهیونیست‌ها در وحشت انتقام‌گیری حزب‌الله به سر می‌برند، تأکید کرد بنیامین نتانیاهو خود و رژیمش را در دامی انداخته است که بیرون آمدن از آن دشوار است.

رأی الیوم در سرمقاله خود به تجاوزگری اخیر رژیم صهیونیستی به خاک لبنان و احتمال پاسخ حزب‌الله به این تجاوزگری پرداخت و نوشت: فرماندهان نظامی اسرائیل مرخصی‌های نظامیان خود را در جبهه شمالی لغو کرده‌اند و به منظور آمادگی برای حمله انتقام جویانه‌ای که سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان از آن سخن گفته است، در شهر‌های «الجلیل» شرایط ویژه‌ای اعلام شده است. در همین حال، میانجیگران عرب و اروپایی پیشنهاد‌هایی به حزب‌الله و فرماندهان آن ارائه می‌دهند و در آن‌ها خواستار انتقام‌جویی محدود حزب‌الله مانند سرنگون کردن یک یا دو پهپاد اسرائیلی یا کشتن دو یا سه نظامی آن را مطرح و اعلام می‌کنند که در مقابل مسئولان اسرائیل به این اقدام واکنش گسترده‌ای نشان ندهد، اما حزب‌الله با پیشنهاد همه این میانجی‌ها مخالفت کرده است.

حزب‌الله برنامه‌های میدانی خود را در این باره در هاله‌ای پنهان نگه داشته است و به همه منابع نزدیک خود توصیه کرده است که از هرگونه اظهارنظر و تحلیل در این باره، پرهیز کنند. منطقه ضاحیه در جنوب بیروت که مرکز حزب‌الله به شمار می‌رود در فضایی آرام به سر می‌برد و زندگی در آن کاملاً عادی است، حال آنکه نگرانی اسرائیلی‌ها در حال افزایش است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در تصمیم خود برای اعزام دو پهپاد به منطقه ضاحیه دچار اشتباه بزرگ و راهبردی شد، پهپاد‌هایی که سرنگون شدند. نتانیاهو امیدوار بود که پیروزی به دست آورد که سبب سنگین شدن کفه ترازوی او در انتخابات پارلمانی شود که تقریبا دو هفته دیگر برگزار می‌شود، اما نتایج عکس و فاجعه باری ایجاد شد؛ زیرا نظرسنجی‌های اخیر حاکی از تنزل جایگاه و کاسته شدن از محبوبیت حزب لیکود است که نتانیاهو در برابر حزب رقیب خود یعنی حزب ژنرال‌های «آبی- سفید»، ریاست آن را برعهده دارد.

روزنامه معاریو در این باره، نتانیاهو را به علت اینکه به ایجاد تنش در جبهه شمالی اقدام کرد، سرزنش و گمانه زنی کرد که در آینده نزدیک جنگی حتمی روی دهد، جنگی به نام جنگ سوم لبنان پس از جنگ اول در سال ۱۹۸۲ و جنگ دوم در سال ۲۰۰۶.

این روزنامه در ادامه افزود: اسرائیل در همه جنگ‌ها در لبنان شکست خورده است. بزرگ‌ترین شکست آن سال دو هزار میلادی بود که به شکست در برابر ضربات مقاومت اذعان کرد و در جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ (سی و سه روزه) نیز هیبت ارتش آن شکست و متحمل بزرگ‌ترین شکست شد. تصور نمی‌کنیم که جنگ سوم در صورت آتش افروزی آن، متفاوت باشد.

حزب‌الله هیچ گونه هراسی از واکنش اسرائیل به عملیات انتقام‌جویانه خود ندارد زیرا زرادخانه عظیمی از موشک‌های هوشمند و پهپاد و سامانه‌های دفاع موشکی دارد. این سامانه‌ها می‌توانند بیشتر شهرها، اهداف حیاتی و راهبردی فلسطین اشغالی را از فرودگاه گرفته تا بندر و کارخانه و نیروگاه‌های برق و آب، هدف قرار دهند و علت آرامش و آسایش و اطمینانی که حزب الله و حامیان آن در داخل و خارج دارند نیز همین است.

جنگ آینده اگر شروع شود، دامنه آن شامل همه جبهه‌های زمینی، دریایی و هوایی خواهد شد و حزب‌الله به تنهایی وارد چنین جنگی نخواد شد بلکه ارتش لبنان و متحدان آن در محور مقاومت از جمله گروه‌های فلسطینی در نوار غزه که بر این موضوع تأکید کرده‌اند، نیز در کنار حزب‌الله خواهند بود.

نتانیاهو خود و رژیم خود را در دام بسیار سختی انداخت که مانند ایهود اولمرت شکست خورده از آن بیرون خواهد آمد، کسی که سال ۲۰۰۶ ارتش را روانه لبنان کرد و با این اقدام به حیات سیاسی خود پایان داد و به پشت میله‌های زندان رسید.

انتهای پیام/